Behöver du hjälp med att handla?

Har du frågor, är du orolig eller vill du av annan anledning tala med någon, är du välkommen att ringa.

Diakoniassistent:
Karin Rosenquist-Andersson 040-42 63 70
(ansvarar för handling)

Församlingens präster:
Iva-Katharina Kummer 040-42 63 61
Christine Hansson 040-42 63 67
Clara Lundblad 040-42 93 12
Jessica Sesko Olsen 040-42 63 65

 

Församlingens verksamhet v 12 och 13
Idag 17/3 har vi fattat beslut att denna och nästa vecka bara erbjuda barn- och konfirmandverksamhet.

Alla andra fasta eller och öppna grupper är inställda.
Vi fortsätter förstås också med att fira gudstjänst, döpa, viga och begrava.

För att minimera smittorisken behöver vi alla ta vårt ansvar. God handhygien och lite avstånd är lika viktigt som att av hänsyn till andra stanna hemma när man har förkylningssymptom eller varit på semester i ett av de mera utsatta länderna.
Förändring i verksamheten kan ske snabbt. Vi kommer att lägga ut ev. ändringar på facebook och hemsidan samt mailar till våra fasta grupper. Praktisk hantering av nattvarden informerar prästen om vid gudstjänstens början.

För er som i den rådande situationen inte vill lämna hemmet erbjuder vi telefonsamtal och att vi handlar till er. Har du frågor, är orolig eller vill du av annan anledning tala med någon, är du också välkommen att ringa till Karin Rosenquist-Andersson, diakoniassistent 040-42 63 70 (lämna meddelande på telefonsvararen)

Iva-Katharina Kummer, kyrkoherde, 040-42 63 61

Föregående artikelParabolföreningen informerar
Nästa artikelParabolföreningens årsmöte inställt